
Remont mieszkania – o czym pamiętać by nie przepłacić?
Kiedy szykujesz się do remontu mieszkania, każdy szczegół i każdy wybór może zwiększyć koszt całej inwestycji.
Od czego zacząć remont, aby był najtańszy
Kiedy zaczynasz remont mieszkania, każdy element ma wpływ na koszt procesu. Ważny jest przede wszystkim
• Wybór wykonawcy.
• Przygotowanie mieszkania do remontu.
• Projekt wykonania.
• Umiejętność znalezienia materiałów.
Zastanawiając się, od czego zacząć remont, najpierw odpowiesz sobie na pytanie, jakiego rodzaju remont potrzebujesz.
Skala remontu ma olbrzymi wpływ na ostateczny koszt. Jeśli potrzebujesz odświeżyć mieszkanie poprzez wymianę tapety i odmalowanie, to koszty będą tu niewielkie. Jeśli planujesz wymianę płytek ceramicznych, montaż drzwi, montaż laminatu, montaż odpływów lub malowanie ścian, to przygotuj się na poważne koszty.
Zdecyduj, też czy interesuje cię remont wykonany samodzielnie, czy z wykorzystaniem usług specjalistów. Samodzielny remont to możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Czy jednak wiesz, od czego zacząć remont? Jak go wykonać? Jeśli nie, to możesz wydać pieniądze na materiały, zainwestować swoje zdrowie i czas, ale nie uzyskać oczekiwanego rezultatu. Dodatkowo zadaj sobie pytanie, czy masz możliwości finansowe na zakup lub wynajem profesjonalnego sprzętu używanego przez pracowników budowlanych?
Kiedy zaufasz specjalistom, to wiedzą oni, od czego zacząć remont w mieszkaniu. Eksperci pomogą w montażu drzwi. Odnowią wszystkie powierzchnie, w tym ściany, sufit i podłogę, a także przeprowadzą okablowanie. Trzeba tylko wybrać odpowiednią firmę. W tym przypadku, co oczywiste, za remont zapłacisz dużo więcej.
Następnie wybierz projekt wnętrza. Obejmuje to również zatwierdzenie planu prac ze szczegółowym opisem, od czego rozpocząć działania. Prace mogą odbywać się „w ścisłej współpracy” z projektantem. Projekt warto rozpocząć od rysunków pomieszczenia i zaprojektować kolejne etapy remontu. Szkice uzupełnione są także opisami.
Ile trwa remont jednego pokoju?
Zastanów się ile trwa remont jednego pokoju i całego mieszkania. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ale porównując czynniki, które mogą wpłynąć na czas trwania remontu, możesz obliczyć przybliżoną ilość czasu, jaką zajmie wykończenie konkretnego mieszkania. Co wpływa na czas remontu?
• Powierzchnia pokoju i liczba pokoi.
• Rodzaj domu, w którym znajduje się lokal (nowy budynek, kamienica lub osiedle).
• Skala prac
Oczywiście im większe pomieszczenie i im trudniejsze prace, które mają być w nim prowadzone, tym dłużej będą trwały prace remontowe. Dlatego każdy remont zaczyna się od zaplanowania, stworzenia projektu i sporządzenia kosztorysu. Na tym etapie ustalany jest czas trwania prac i sporządzany jest szczegółowy plan naprawy. Dopiero potem poznasz odpowiedź na pytanie, ile trwa remont jednego pokoju.
Etap planowania, tworzenia projektu i kosztorysów trwa zwykle od 2 do 7 dni. Najczęściej w tym przypadku remont polega na odnowieniu mieszkania bez gruntownej reorganizacji. Podczas tego typu prac występuje na przykład:
• Demontaż starej podłogi i montaż nowej.
• Zdejmowanie tapet i oklejanie nowymi lub malowanie farbą wysokociśnieniową.
• Czyszczenie sufitu, szpachlowanie i nakładanie nowej powłoki.
• Wymiana gniazd, włączników, montaż opraw oświetleniowych.
Wszystkie te prace, zajmują:
• W studio - około 7 dni roboczych.
• W mieszkaniu jednopokojowym - 9 dni roboczych.
• W mieszkaniu trzypokojowym - 14 dni roboczych.
• W mieszkaniach z 4 pokojami i więcej pokojami do 17 dni roboczych.
W zależności od rodzaju domu i złożoności układu terminy te mogą być nieco dłuższe lub krótsze. Rada! Jeśli zdecydujesz się na samodzielny zakup materiałów budowlanych, nie rób tego w pierwszym sklepie ze sprzętem, nawet jeśli ogłaszane są tam promocje i rabaty. Porównanie cen w wielu lokalizacjach i przeczytanie recenzji materiałów pomoże ci dokonać właściwych wyborów dotyczących zakupu.
Remont mieszkania w bloku – co jeszcze warto wiedzieć?
Już na etapie sporządzania szkicu pomieszczeń konieczne jest:
• Określenie położenia mebli.
• Zwróć szczególną uwagę na ściany, które są nośne. od tego zależy udany remont mieszkania w bloku.• Oblicz rozmieszczenie wszystkich opraw oświetleniowych. Szczególnie ważne jest obliczenie instalacji i ilości.
• Pomyśl o rozmieszczeniu sprzętu AGD.
• Zdecyduj, czy dom będzie miał elementy dekoracyjne, takie jak obrazy, rysunki mozaikowe i „ściany a la ceglane”. W takim przypadku remont mieszkania w bloku, wymagać będzie planu ułożenia mebli.
Czy trzeba zgłaszać remont mieszkania do spółdzielni?
Zastanówmy się czy trzeba zgłaszać remont mieszkania do spółdzielni? Tylko niektóre prace remontowe wymagają zgłoszenia tego faktu do spółdzielni. Dotyczy to remontów, które naruszają części konstrukcyjne lub wspólne. Wszelkie drobne prace przeprowadza się bez konieczności zgłoszeń, choć warto zajrzeć do regulaminu spółdzielni lub wspólnoty. To czy trzeba zgłaszać remont mieszkania do spółdzielni jest też uzależnione od długości pracy.