Jak urządzić przedpokój w domu jednorodzinnym?

Często przedpokój mimo swoich atutów, pozostaje pomieszczeniem niewykorzystanym. To błąd. Zwłaszcza że aranżacja nawet najmniejszego przedpokoju, wcale nie jest trudna.

Jak zaaranżować mały przedpokój z szafą

Hol wejściowy to tradycyjne miejsce na garderobę. Dzięki temu sąsiedni pokój wygląda schludnie: odzież wierzchnia jest schowana, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych półek, szuflad do przechowywania butów i innych elementów mebli. W takiej garderobie często przechowywane są przedmioty, na które zwykle trudno znaleźć miejsce w domu, na przykład:

• Artykuły turystyczne i sportowe.

• Sprzęt gospodarstwa domowego (mop, szczotki itp.).

• Narzędzia robocze, sprzęt gospodarstwa domowego.

• Artykuły sezonowe - w garderobie można bezpiecznie powiesić futro lub płaszcz.

• Dodatkowym atutem jest to, że można go wykorzystać do łatwego ukrycia licznika elektrycznego lub panelu alarmowego.

Biorąc pod uwagę obciążenie, szafy w przedpokoju są zwykle wykonane z trwałych materiałów. Mały przedpokój z szafą to najczęściej niewielkie komody. Mogą one być różnie rozmieszczone:

• Hol wejściowy z wieszakiem i szafką na buty.

• Szafy narożne w przedpokoju.

Takie modele dobrze nadają się do małych korytarzy. Wyróżniają się maksymalną pojemnością, która pozwala schować rzeczy wszystkich mieszkańców domu. Połączenie modułów otwartych i zamkniętych pozwoli nie przeciążyć aranżacji pomieszczenia. Mały przedpokój z szafą to może być też garderoba narożna z zaokrąglonymi szafkami. Z kolei otwarte szafy w przedpokoju stanowią system regałów i otwartych półek, częściowo lub całkowicie pozbawiony elementów elewacyjnych. Często projekt obejmuje wiklinowe kosze i pudełka. Dolną i górną komorę można zamknąć, środkowa pozostaje zawsze otwarta.

Wygodny przedpokój z siedziskiem w domu lub mieszkaniu

Niewielu właścicieli mieszkań może pochwalić się pięknym dużym przedpokojem. Przestrzeń przy drzwiach wejściowych zwykle ogranicza się do korytarza o bardzo skromnych rozmiarach. Często oprócz wieszaka i stojaka na buty trudno zmieścić tam cokolwiek innego. W przypadku przedpokoju o skromnych wymiarach najbardziej odpowiedni jest styl minimalistyczny, a jedną z najprostszych aranżacji jest przedpokój z siedziskiem.

przedpokój

Zainstaluj też stojak na buty lub zamkniętą komodę. Dzięki prostej konstrukcji takich mebli można zamówić półkę o pożądanej wielkości, biorąc pod uwagę ilość osób mieszkających w mieszkaniu. Ukryj rzeczy w zamkniętej szafie i wyrzuć niepotrzebne elementy dekoracyjne, aby nie zaśmiecać przestrzeni. Przedpokój z siedziskiem może też zawierać szafę z przesuwanymi drzwiami, która nie zajmie dodatkowej przestrzeni, a pozwoli ukryć całą odzież wierzchnią. Wybierz szafę z lustrzanymi drzwiami - wizualnie powiększy to przestrzeń małego przedpokoju.

Zamiast szafy możesz użyć kompaktowej szafy o małej głębokości. Dodaj do niej antresole, aby umieścić tam dodatkowe rzeczy, jeśli pozwala na to wysokość sufitu. Inną opcją jest zastosowanie szafki narożnej w pustym rogu. Taka szafa jest dość pojemna.

O czym pamiętać projektując przedpokój w bloku?

Na postrzeganie wnętrza przedpokoju w mieszkaniu duży wpływ ma kolorystyka mebli w nim umieszczonych oraz oświetlenie przestrzeni przeznaczonej na przedpokój:

• Zwróć uwagę na kolor mebli w małym przedpokoju. Jasne odcienie wizualnie dodadzą przestrzeni, ale będą wymagały częstego czyszczenia.

• Zamontuj drzwi ze wstawkami szklanymi. W tym przypadku światło z pomieszczeń wnika do przedpokoju i optycznie go powiększa.

• Ponieważ przedpokój w bloku zwykle nie ma dostępu do naturalnego światła, należy go sztucznie oświetlić, aby pomieszczenie nie wydawało się małe i ponure.

Projektując wąskie korytarze, należy wizualnie wyeliminować wady geometrii pomieszczenia. Strefuj przestrzeń, przeznaczając określone miejsce na umieszczenie butów i ubrań. Różnica w wymiarach poprzecznych jest niwelowana dzięki prawidłowemu połączeniu powłok na powierzchni sufitu, ścian i podłogi. Na wydłużonych ścianach, które zwykle ma przedpokój w bloku, umieść lustra lub tapetę z perspektywą, aby dostosować objętość wewnętrzną.

Przedpokój z lamelami w prywatnym domu

Projektując przedpokój z lamelami w prywatnym domu, należy wziąć pod uwagę pewne specyficzne cechy charakterystyczne dla tego typu pomieszczeń.

• Typowe meble mogą nie być odpowiednie, jeśli chodzi o przedpokój z lamelami, zwłaszcza pod względem wielkości.

• Drzwi wejściowe otwierają się na ulicę, a nie na korytarz, jak w wielopiętrowym budynku. Jednocześnie w zimnych porach roku różnica temperatur między wnętrzem a przestrzenią zewnątrz jest bardziej znacząca, dlatego nie zaleca się montażu drzwi metalowych. Raczej użyj podwójnej konstrukcji z wewnętrznymi drewnianymi drzwiami.

Autor

Redakcja "Vintage Girl"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz