Aranżacja garderoby - Jak urządzić garderobę w domu?

Przechowywanie rzeczy w garderobie jest bardzo wygodne. Pozwala zebrać wszystkie ubrania i buty w jednym miejscu. Nie musisz już biegać z jednego pokoju do drugiego, żeby coś przymierzyć. Ponadto tylko ty znasz swoje przyzwyczajenia i potrafisz uporządkować rzeczy we właściwej kolejności. Ogromnym plusem jest to, że takie pomieszczenie nie potrzebuje zbyt dużo miejsca. Wystarczy tylko 1,5-2 m2.

Garderoba w sypialni - wymagania

Garderoba może znajdować się obok kuchni, przedpokoju lub sypialni. To zależy od układu domu. Często właściciele, którzy chcą zoptymalizować swoją przestrzeń życiową, wykorzystują część sypialni na stworzenie garderoby. Aby garderoba w sypialni była wygodna, konieczne będzie pozbycie się starych półek i zainstalowanie nowych, które pozwolą na jak najefektywniejsze umieszczanie ubrań. Jak prawidłowo wyposażyć garderobę?

  • Jeśli zamierzasz umieścić półki po obu stronach pomieszczenia, to ich szerokość powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Jeśli są tylko z jednej strony, zalecana szerokość wynosi od 1,2 m.
  • Minimalna wielkość przestrzeni wystarczająca na umieszczenie szuflad, półek i wieszaków to 1x1,5m.

Często garderoba w sypialni jest przestrzenią zamkniętą. Dlatego będziesz potrzebować systemu wentylacji, który zapobiegnie powstawaniu stęchlizny. Aby to zrobić, zainstaluj wentylator w pokoju. Upewnij się, że jego hałas nie będzie przeszkadzał osobom w sąsiednich pokojach. Musisz też zainstalować wysokiej jakości oświetlenie. W przeciwnym razie trudno będzie ci posprzątać i poszukać odpowiednich przedmiotów na ograniczonej przestrzeni. Ważne jest, aby lampy się nie nagrzewały. Oświetlenie LED idealnie nadaje się do garderoby.

Pomysł na garderobę w innych pomieszczeniach

Zaaranżuj na garderobę mały pokój w przedpokoju - jeśli w mieszkaniu jest duży korytarz, który pozwala przeznaczyć wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie rzeczy. Inny pomysł na garderobę to wypełnienie wolnych nisz i narożników.

Z reguły takie obszary pomieszczeń nie mogą być wykorzystane w inny sposób, więc będą idealnym rozwiązaniem. Często miejscami tymi są nisze w ścianach. Jeśli odpowiednio je odgrodzisz, otrzymasz zamkniętą przestrzeń, idealną do przechowywania rzeczy.

Użyj balkonu lub loggii – rozwiązanie to jest odpowiednie dla tych, którzy nie chcą wykorzystywać tego obszaru do innych celów. Przede wszystkim balkon będzie musiał być dobrze przeszklony.

Jeśli masz pomysł na garderobę, to możesz zaaranżować praktycznie każdy obszar w domu, pod warunkiem, że jesteś w stanie wyizolować daną powierzchnię. Wybierz mały obszar w dowolnym pomieszczeniu, który można zaaranżować w nowy sposób. To rozwiązanie odpowiednie dla tych, którzy nie mają w domu wydzielonych wnęk. W małym pokoju możesz wykorzystać jeden pusty róg. Taka przestrzeń jest najczęściej wykorzystywana w sypialni, ponieważ tam najwygodniej jest zmieniać ubrania i przechowywać rzeczy.

Garderoba

Wygodna garderoba w pokoju

Aby garderoba w pokoju była funkcjonalna i wygodna, trzeba ją odpowiednio zaaranżować. Najlepiej używać materiałów wykończeniowych o gładkiej powierzchni. Pozwoli to uniknąć pojawienia się śladów i zaciągnięć. Nie zaleca się wybielania pomieszczenia kiepskiej jakości, tanią farbą lub ozdabiania tapetą, która może pozostawiać ślady kontaktu z tkaniną.

Pamiętaj, że czasami na wieszakach wiesza się nie do końca wysuszone rzeczy. Może to prowadzić do rozwoju pleśni w pomieszczeniu, pojawienia się stęchłego. Aby uniknąć takich problemów, użyj płyty MDF i drewna, ponieważ materiały te mają zdolność pochłaniania wilgoci.

Garderoba w pokoju musi co jakiś czas być czyszczona. Upewnij się, że wszystkie wewnętrzne powierzchnie są łatwe do czyszczenia i konserwacji. Na szczęście nowoczesne farby nie pozostawiają zapachu, nie powodują alergii. Zagospodarowanie przestrzenne jest konieczne, aby w przyszłości odpowiednio wyposażyć system dystrybucji i magazynowania. Odbywa się to na dwa sposoby: pionowo lub poziomo.

Mała garderoba – dostępna w każdym mieszkaniu

Mała garderoba powinna zostać zainstalowana w sypialni. Takie rozwiązanie ma wiele plusów:

  • Możesz pozbyć się nieestetycznych szaf i komód w sypialni;.
  • Ubrania będą zawsze pod ręką.
  • Jeśli odpowiednio wyposażysz przestrzeń, poprawi się wygląd sypialni.
  • Wnętrze sypialni można uatrakcyjnić, a dwie przestrzenie można urządzić w tym samym stylu.

Mała garderoba jest możliwa w pokoju o powierzchni 15 m2. W sypialni o powierzchni 18 m2 lub większej można samodzielnie stworzyć garderobę wzdłuż ściany, lub użyć do tego wolnego narożnika.

Autor

Redakcja "Vintage Girl"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz