
Jak się ubrać na rozmowę o pracę?
To zaskakujące jak wiele informacji uzyskujemy o danej osobie z komunikacji niewerbalnej. Tworzymy sobie wizerunek osoby na bazie samego jej wyglądu. Dlatego to jak się ubierzesz na rozmowę kwalifikacyjną o prace, ma tak olbrzymie znaczenie.
Jeansy na rozmowę kwalifikacyjną – czy to dobry pomysł?
Nigdy nie zakładaj dżinsów na rozmowę kwalifikacyjną – takie twierdzenie usłyszysz zapewne od wielu specjalistów od rekrutacji. Jednak od tej zasady istnieją wyjątki. Jeśli aplikujesz do pracy w zawodach, gdzie dress code nie jest priorytetem, to bardzo ciemna tkanina dżinsowa lub czarna para jeansów to dobry pomysł. Jeśli zdecydujesz się na jeansy na rozmowę kwalifikacyjną, upewnij się, że pasuje idealnie do reszty stylizacji.
Na przykład bawełniane bluzki i obcisłe jeansy na rozmowę kwalifikacyjną, to świetny, elegancki, casualowy look dla kobiet. Połącz białą koszulę lub bluzkę z granatowymi, lub szarymi jeansami, a z pewnością zrobisz dobre wrażenie. Jeśli jednak decydujesz się na jeansy, unikaj ich w połączeniu z tymi elementami:
• Kolorowe koszulki z jasnymi wzorami lub napisami typu „100% man”, „King”, i tym podobne.
• Rozmowa kwalifikacyjna zdecydowanie nie jest sytuacją, w której należy obnażyć nogi
• Sandały nie wchodzą grę.
• T-shirty podczas wywiadu nie pokazujemy gołych ramion.
Sukienka na rozmowę kwalifikacyjną – wybór optymalny
Jednym z najbezpieczniejszych wyborów jest oczywiście sukienka - klasyka wśród stylowych stylizacji. Jednak nie wszystkie modele są dozwolone na rozmowie kwalifikacyjnej, zwłaszcza jeśli firma wymaga od pracowników przestrzegania ścisłego formalnego kodeksu ubioru. Oczywiście wiele zależy od stanowiska, o które się ubiegasz.
Jeśli jest to stanowisko kierownicze, musisz wykazać się pewnością siebie i asertywnością. W takim razie idealna jest sukienka na rozmowę kwalifikacyjną midi o lekko zwężającym się kroju. Wybierz płytki lub całkowicie zamknięty dekolt – w ten sposób udowodnisz, że znasz biznesowy dress code i umiesz ubrać się odpowiednio do okazji. Do mniej formalnych rozmów kwalifikacyjnych możesz wybrać model z lekko rozkloszowanym dołem i węższą talią. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do czerni - sprawdzi się również granat lub szarość.
Sukienka na rozmowę kwalifikacyjną to nie tylko baza, ale również dodatki. Ta stylizacja nie jest kompletna bez dobrze skrojonej marynarki. Dopasowana do twojej sylwetki dwurzędowa marynarka będzie wyznacznikiem elegancji i z powodzeniem dopełni całą stylizację. W chłodniejsze dni warto również włożyć klasyczny płaszcz. Nie wiesz, jak się ubrać na zimową rozmowę kwalifikacyjną? Stylizacja nie może obejść się bez stylowego damskiego płaszcza i kompletu - czapki, szalika i skórzanych rękawiczek, zaprojektowanych w podobnej estetyce.
O ile letnie upały zmuszają nas do wyboru lekkich klapek, o tyle na uroczystą okazję lepiej postawić na zamknięte buty. Buty- najlepiej na niskim lub średnim obcasie - wykonane z gładkiej skóry - to klasyka, która pomoże ci zrobić efekt na pracodawcy. Na mniej formalne okazje sprawdzą się eleganckie espadryle z kabaretkami na koturnie. Wiosną, jesienią i zimą wybierz botki o dyskretnym kroju i eleganckim obcasie.
Sweter na rozmowę kwalifikacyjną – nietypowy, ale dobry wybór
Sweter na rozmowę kwalifikacyjną to wybór nieoczywisty, ale dozwolony. Kluczowym elementem jest tu kolor.
• Szary. Główny kolor zalecany przy ubieganiu się o pracę. Kojarzy się z profesjonalizmem i spokojem, neutralnością, chęcią do pracy, konsekwencją. Szary jest elegancki. Aby nie wyglądać nudno, użyj różnych tekstur w szarym zestawie i jaśniejszych kolorów w dodatkach.
• Niebieski sweter na rozmowę kwalifikacyjną, to optymalny wybór, jeśli ubiegasz się o stanowisko kierownicze. Inteligencja, profesjonalizm, zaufanie i rzetelność, skuteczność, autorytet – to właśnie sugeruje niebieski kolor.
• Fioletowy. Jeśli szukasz pracy w kreatywnym środowisku, warto użyć fioletu razem z jasnym niebieskim. Skojarzenia z tym kolorem to kreatywność, oryginalność, pewność siebie.
Jakie buty na rozmowę kwalifikacyjną będą odpowiednie?
Jednym z najlepszych rozwiązań są zawsze klasyczne szpilki. Dzięki nim twoje nogi będą wydawały się nie tylko dłuższe, ale i szczuplejsze. Pamiętaj, aby zdecydować się na zapięty obcas i zakryty czubek – to zdecydowanie najbardziej elegancka i odpowiednia opcja.
A jaki kolor wybrać, jeśli chodzi o buty na rozmowę kwalifikacyjną? Wiele zależy od tego, jaki kolor jest podstawą twojej stylizacji. Najbezpieczniejszą propozycją byłyby beżowe lub czarne buty na rozmowę kwalifikacyjną. Będą pasować do każdej kolorystyki, a jednocześnie nie będą zbyt krzykliwe. Możesz wybrać stabilniejszy obcas lub niższe czółenka. Dziś bardzo popularne są szpilki niestandardowe – np. ciekawe kształty lub przezroczyste z kwiatkiem w środku.