Aranżacja przytulnej sypialni – o czym trzeba pamiętać?

W skromnej sypialni umieszczenie wszystkiego, czego potrzebujesz, jest trudnym, ale wykonalnym zadaniem. Podamy ci kilka prostych wskazówek, jak sprawić, by wnętrze sypialni było harmonijne i funkcjonalne.

Aranżacja sypialni – podstawowe zasady

Spokojne, jasne kolory sypialni sprzyjają relaksowi. Dodatkowo białe i pastelowe odcienie powiększają przestrzeń. Nie poprzestawaj na jasnym kolorze ścian i mebli. Wybierz też odpowiednie tekstylia i pościel. Zbyt kolorowe sprawią, że wnętrze będzie niechlujne, a monofoniczne - spokojne i harmonijne. Projektanci radzą wybrać jeden lub dwa kolory do dekoracji sypialni. W małym pokoju możesz dodać kolejny głęboki i bogaty kolor do tych podstawowych. Ściana z kontrastową tapetą lub pomalowana na ciemny kolor optycznie zwiększy przestrzeń.

Sypialnia powinna mieć skromne, ale funkcjonalne oświetlenie. Centralne światło sypialni powinno być przytłumione i rozproszone. Wybierz żyrandol odpowiedniej wielkości – duży w małej sypialni będzie wyglądał niedorzecznie. Nie zapomnij o kinkietach, ponieważ główne światło nie wystarczy do czytania.

Jeśli twoim celem jest aranżacja sypialni na niewielkiej przestrzeni, odpowiedni będzie lekki i przezroczysty baldachim. Jednak jeśli w pokoju nie ma miejsca do pracy i jest tylko łóżko, lepiej nie montować dodatkowych zasłon.

Na pytanie, jakie meble kupić do sypialni, można jednoznacznie odpowiedzieć: tylko niezbędne! Pozbądź się wszystkiego, co zbędne, zwłaszcza tego, co przeszkadza w spaniu i odpoczynku.

Projektanci radzą wybrać jeden lub dwa kolory do dekoracji sypialni. W małym pokoju możesz dodać kolejny głęboki i bogaty kolor do tych podstawowych. Ściana z kontrastową tapetą lub pomalowana na ciemny kolor optycznie zwiększy przestrzeń.

Aranżacja sypialni o niewielkiej powierzchni to oszczędność miejsca. Jeśli zdecydujesz się na przykład zrezygnować ze zwykłego zagłówka, zauważysz, ile wolnego miejsca on zajmuje. Łóżko stanie się lżejsze i bardziej mobilne, a ty możesz je przenosić w dowolne miejsce.

Przytulna sypialnia inspiracje nowoczesnych trendów

Pomysły na aranżacje pokoju można zaczerpnąć z czasopism, Internetu i od znajomych. Pierwszy etap to układ, jaki ma mieć przytulna sypialnia. Inspiracje zależą od wielkości, kształtu pomieszczenia, liczby mieszkańców. Przed zakupem mebli wykonaj projekt pomieszczenia. Pomoże ci to wybrać odpowiedni rozmiar zestawu meblowego.

Głównym celem jest, aby pokój był nie tylko piękny, stylowy, ale także wygodny. Dla wygodnego przejścia i korzystania z pomieszczenia, odległość od ściany lub mebla do łóżka powinna wynosić co najmniej 0,7 m. Jeśli łóżko jest podwójne, odległość powinna wynosić 0,5m.

sypialnia

Przy ograniczonej przestrzeni łóżko można przenieść na jedną ze ścian. Jednocześnie w nogach łóżka powinna być wolna przestrzeń, aby osoba śpiąca pod ścianą mogła dostać się do swojego łóżka bez przeszkadzania partnerowi. Pozostaw wolną odległość od drzwi do przeciwległej ściany, aby pomieszczenie wydawało się szersze, a jednocześnie nadal była to przytulna sypialnia. Inspiracje można czerpać też z minimalistycznych stylizacji oraz stylu high – tech.

Aranżacje sypialni w bloku – jak maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce

Ciekawą opcją jest okrągłe łóżko - ma wygodny opływowy kształt, ale jest droższe niż standardowe łóżko. W małej sypialni ukośne łóżko zapewnia łatwy dostęp do balkonu. Aranżacje sypialni w bloku powinny przede wszystkim być ukierunkowane na wizualne powiększenie pomieszczenia.

Kolor ścian i sufitu może wpływać na odbiór wnętrza. Tradycyjną techniką wizualnego powiększenia przestrzeni jest zastosowanie pastelowych odcieni w sypialni. Tapeta powinna być gładka lub być w poziome paski - poszerzają pomieszczenie. Sufit musi być utrzymany w białym promiennym kolorze. Podłogę w wąskiej sypialni można pokryć za pomocą deski parkietowej lub laminatu w poprzek, co zwiększa przestrzeń. Aranżacja sypialni w bloku wyklucza użycie ciemnych kolorów.

Jaka jeszcze powinna być mała sypialnia w bloku?

Wnętrze ożywią różnorodne tekstylia. Może to być jasna narzuta na łóżko, stylowe poduszki w różnych konfiguracjach, oryginalny dywanik na podłodze i piękne zasłony w oknach. Mała sypialnia w bloku nie powinna być przeładowana różnymi detalami - wystarczy jeden lub dwa jasne akcesoria.

Okna małego pokoju powinny być w minimalnym stopniu ozdobione. Najlepszą opcją są zasłony rzymskie, lekki tiul z lekkimi zasłonami. Mała sypialnia w bloku może zostać ozdobiona dużym lustrem. Jeśli znajduje się naprzeciwko okna, światło wypełni całe pomieszczenie, czyniąc je bardziej przestronnym.

Autor

Redakcja "Vintage Girl"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz