
O czym pomyśleć przy projektowaniu domu? Co powinien zawierać nowoczesny dom?
Projektując dom, należy uwzględnić wiele subtelności. Źle wykonany projekt może sprawić, że sam dom będzie dysfunkcjonalny.
Od czego zacząć projekt domu?
Pierwszą rzeczą, jest znaczenie funkcjonalności domu. Oczywiście wygląd domu jest ważny, konieczne jest, aby dom był piękny i utrzymany w odpowiednim stylu, ale bardzo ważne jest, aby wybrać kompozycję pomieszczenia, którego potrzebujesz, dogodną lokalizację i cel funkcjonalny. Musisz zrobić projekt kuchni, pokoju dziennego, łazienek, sypialni i pieca, ale nie mniej ważne jest zorganizowanie pomieszczeń technicznych, podobnie jak innych pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, co znacznie podniesie poziom komfortu życia.
Innym ważnym pomieszczeniem, jeśli chodzi o projekt domu, jest na przykład „pralnia” lub pomieszczenie, w którym prane, suszone i prasowane są ubrania, gdzie znajduje się sprzęt do sprzątania (wiadra, mopy, odkurzacz). Nie przewidując takiego pokoju, zastanów się, gdzie będziesz miał suszarkę do ubrań, deskę do prasowania.
Kolejnym ważnym pomieszczeniem jest pokój dziecięcy. Sypialnie dziecięce znajdują się zwykle na drugim piętrze domu w części sypialnej. Planując projekt domu, zostaw miejsce na duży stół dla dzieci do lekcji, rysowania i gier planszowych, postaw dla nich wygodną sofę i telewizor do oglądania bajek,
Co jeszcze jest ważne, jeśli chodzi o projektowanie domu?
Ważnym pomieszczeniem w każdym domu jest przedsionek. Bez względu na to, jakie ciepłe drzwi zamontujesz, to otwierając i zamykając je w zimnych porach roku, zimno dostanie się do domu, a bez przedsionka, zimno przeniknie do ciepłego pokoju.
Kolejną ważną kwestią, jeśli chodzi o projektowanie domu, jest kuchnia. Dziś współcześni projektanci promują kuchnie połączone z salonem, co pozwala zwiększyć przestrzeń salonu, wygodnie ustawić stół w salonie dla gości, ale ma to jedną istotną wadę, którą mieszkańcy przyszłego domu zdecydowanie muszą wziąć pod uwagę. W czasie gotowania zapachy nawet przy dobrze rozmieszczonej wentylacji, aktywnie rozprzestrzeniają się w kuchni i połączonej z nią salonem.
Ważny jest też styl, na jaki się zdecydujesz. Najpopularniejsze to:
• Minimalizm.
• Modernizm funkcjonalny.
• Europejski funkcjonalizm.
• Hi-tech (hi-tech).
Główne cechy, jeśli chodzi o projektowanie domu to:
• Duże powierzchnie przeszkleń, które łączą wnętrze domu z otaczającym krajobrazem.
• Przestronne otwarte tarasy i balkony.
• Dachy płaskie lub o minimalnym kącie nachylenia.
• Preferowane jest wykorzystanie w dekoracji elewacji materiałów naturalnych: kamienia, drewna, metalu, szkła.
• Dostępność dowolnych układów z możliwością zmiany przeznaczenia lokalu.
• Sprzęt high-tech: system inteligentnego domu, inteligentne okna itp.
Nowoczesny dom – klasyczny projekt czy indywidualny?
Projektowanie nowoczesnego domu to nie tylko elewacje i układ domu, ale także kompleksowe i przemyślane podejście do rozmieszczenia pomieszczeń. Kiedy już zdecydujesz się na styl, materiał ścian nośnych i zestaw pomieszczeń, pojawia się pytanie - kupić gotowy projekt czy zamówić indywidualny projekt?
Nowoczesny dom można stworzyć z jednego z typowych katalogów projektów, wśród nich jest wiele pięknych i przemyślanych rozwiązań. Musimy jednak pamiętać, że projekty domków w nowoczesnym stylu mają swoje własne subtelności i cechy procesu budowlanego. Dlatego lepiej skontaktować się z firmą budowlaną, która już ma doświadczenie w pracy z podobnymi domami. Z reguły mają własne, projekty i działy architektoniczne, i mogą od razu udzielić fachowej porady dotyczącej wyboru projektu lub jego zaprojektowania. Dobrym rozwiązaniem jest indywidualnie opracowany projekt. Taki nowoczesny dom będzie jednak droższy, przynajmniej w fazie projektowej.
Stylowe domy i ich układy cechuje otwartość i prostota konstrukcji, którą podkreślają klasyczne materiały. Beton, szkło, cegła, metal, plastik, kamień iw mniejszym stopniu drewno cieszą się niesłabnącym powodzeniem, jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo. Przy sporządzaniu kosztorysu należy zwrócić szczególną uwagę na materiał do budowy ścian, na który przeznacza się od czwartej do piątej części wszystkich kosztów budowy domu.