Aranżacja małej kuchni w bloku – co trzeba wiedzieć?

Kuchnię nazywamy małą, jeśli jej powierzchnia wynosi do 5-7 metrów kwadratowych. Najczęściej można je znaleźć w dawanych blokach lub kawalerkach. Zwykle przy niewielkiej powierzchni ma też niski sufit - 2,48–2,7 m. Jednak nawet małą kuchnię można korzystnie zaaranżować.

Aranżacja kuchni – podstawowe zasady

W przypadku małego obszaru wybierz projekt liniowy lub w kształcie litery L. W małej kuchni łatwo jest przestrzegać zasady działającego trójkąta: odległość między głównymi obszarami - lodówką, zlewem i kuchenki, nie powinna przekraczać 90 centymetrów. Ważne jest ustawienie lodówki. Staraj się nie umieszczać jej przy oknie.

Do przechowywania różnych rzeczy możesz użyć nie tylko szafek - wykorzystaj parapet i przestrzeń pod nim, zawieś półki nad drzwiami. W większości mieszkań parapety są na tyle szerokie, że można je wykorzystać jako blat roboczy lub blat pod czajnik, ekspres do kawy lub kuchenkę mikrofalową. Zanim aranżacja kuchni wyjdzie poza plany projektowe, spójrz na swój plan: czy będziesz czuć się komfortowo, poruszając się po kuchni podczas gotowania? Czy stół nie będzie stał ci na przeszkodzie? A jeśli w kuchni jest ktoś jeszcze, czy jesteście w stanie swobodnie się mijać? Czy będzie miejsce, gdy do stołu zasiądzie cała rodzina? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedź brzmi tak – aranżacja kuchni może wyjść poza sferę projektu.

Mała kuchnia w bloku inspiracje projektowe

Okap, duża lodówka, płyta 4-palnikowa, osobny piekarnik i mikrofalówka, zmywarka to wszystko nie zmieści się w małej kuchni. Zdecyduj, bez czego możesz żyć. Jak często włączasz okap i używasz zmywarki, czy potrzebujesz dużej lodówki, czy radzisz sobie z małą, którą można umieścić pod blatem.

Ważny jest styl, w jakim będzie zaprojektowana mała kuchnia w bloku. Inspiracje czerpać należy ze stylu minimalistycznego. Styl - im prostszy, tym lepiej

W przypadku małej kuchni najlepiej sprawdza się też tak zwany nowoczesny styl - nieco mniej surowy niż minimalizm, ale zwięzły i funkcjonalny. Gładkie elewacje, błyszczące powierzchnie, szkło, dyskretne odcienie, geometryczne kształty, bardzo mała ilość dekoru – to wszystko sprawdzi się przy pomieszczeniach, takich jak mała kuchnia w bloku. Inspiracje możesz też czerpać z atmosfery kawiarni lub bistro. Dobrze będą się tu prezentować otwarte półki, wieloformatowe słoiki do przechowywania, relingi dachowe na sprzęt AGD i naczynia. Najważniejsze, aby nie przesadzać, aby nie stwarzać poczucia bałaganu, więc ten projekt jest odpowiedni dla tych, którzy nie mają wielu przyborów kuchennych i urządzeń.

Tradycyjne rozwiązanie dla małych przestrzeni to jasne kolory. Za podstawę przyjmij kolor skorupki jajka, ciepły pastelowy róż, rozbieloną żółć, ciepłą zakurzoną jasną zieleń, ciepłe odcienie niebieskiego. Jedną ścianę można zaakcentować, na przykład przykleić tapetą z dyskretnym nadrukiem w odcieniach, które pasują do głównego koloru. Aby nadać wnętrzu głębię (a to ważne przy małym pomieszczeniu), dodaj kilka kontrastujących ciemnych detali, np. zastosuj ciekawe okucia meblowe, kilka ramek na zdjęcia lub plakaty, kilka wazonów.

kuchnia

Mała przestrzeń to idealne pole do eksperymentowania z teksturami i nadrukami. Na przykład szare elewacje + kolorowe plamy + drewno i płytki w kolorze butelkowym. Jeśli nie boisz się eksperymentować, możesz na przykład wypróbować modną sztuczkę ozdobienia kuchni kolorowym szkłem. Błyszcząca powierzchnia optycznie powiększy pomieszczenie.

Mała kuchnia z oknem – jakie materiały wykorzystać?

Najtrwalszymi i najłatwiejszymi w pielęgnacji materiałami do kuchni są płytki i gres porcelanowy. Podłoga powinna być jednolita. Mała kuchnia z oknem to nie miejsce na duże płytki czy podobny materiał. Tylko przeciążysz pomieszczenie.

Niewielka powierzchnia pozwala wybrać droższy i trwalszy materiał. Kolorowe płytki małoformatowe (15*15, 10*10 i mniej) i kolorowy patchwork będą tutaj dobrze wyglądać: są dyskretne i jednocześnie doskonale się prezentują. Mała kuchnia z oknem, jeśli jest właściwie oświetlona, powinna wyglądać bardzo elegancko z takimi płytkami.

Autor

Redakcja "Vintage Girl"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz