Damska odzież termoaktywna do chodzenia po górach - czym się kierować przy wyborze?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie bielizny termoaktywnej? Właściwy dobór bielizny to kluczowy krok do aktywności fizycznej. Jeśli chcesz skupić się na ćwiczeniach, zamiast odczuwać dyskomfort z powodu źle dobranej bielizny - ten artykuł jest dla ciebie.

Odzież termoaktywna Damska – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Aby aktywność fizyczna była jeszcze przyjemniejsza, warto zaopatrzyć się w bieliznę, która jest nie tylko wygodna, ale również odprowadza wilgoć z dala od skóry, zapewniając komfort termiczny. Odzież termoaktywna damska ma za zadanie szybko odprowadzać pot z powierzchni skóry. Tworzy niewielką przestrzeń powietrza ogrzewanego przez ciało. Figi, koszulki i legginsy wykonane są z bardzo cienkich materiałów syntetycznych i mają specjalne wkładki w miejscach najbardziej narażonych na potliwość, czyli pod pachami, kolanami oraz w kroku.

Aby bielizna prawidłowo spełniała swoje zadanie, musi przede wszystkim przylegać do ciała i być odpowiednio elastyczna. Tak, aby nie krępować ruchów podczas uprawiania sportu. Nosząc T-shirt lub legginsy zadbaj również o to, aby każdy element stroju był przewiewny. System odprowadzania wilgoci nie zadziała, jeśli jedną z warstw zewnętrznych jest nylon lub gęsty gruby polar. Odzież termoaktywna damska powinna być dobrana także pod kątem intensywności aktywności oraz temperatury powietrza. Latem lub podczas intensywnych ćwiczeń wskazana będzie bardzo cienka odzież z mikroimpregnacją. W niskich temperaturach, a także zimą, kiedy łatwo się przeziębiamy, najlepiej jest nosić funkcjonalną odzież wykonaną z gęstszych materiałów.

Bielizna termoaktywna damska – jak to działa?

Bielizna termiczna to specjalna odzież noszona na nagim ciele, której zadaniem jest zatrzymywanie ciepła, odprowadzanie wilgoci, zapobieganie hipotermii lub przegrzaniu. Inną nazwą bielizny termicznej jest odzież termoaktywna. Jak sama nazwa wskazuje, bielizna termoaktywna damska dopasowuje się do warunków użytkowania i ma za zadanie utrzymanie komfortu cieplnego. Wbrew powszechnemu przekonaniu bielizna termiczna to nie tylko spodnie i koszulka. Bielizna termoaktywna damska obejmuje odzież sportową, skarpety, stroje kolarskie, letnią bieliznę termiczną dla motocyklistów, a nawet kominiarki.

dziewczyna w górach

Damska bielizna termiczna - rodzaje

Bieliznę termiczną można podzielić ze względu na rodzaj wykonywanej aktywności, dlatego warto wcześniej wiedzieć, jak i do czego będziemy wykorzystywać bieliznę termiczną.

  • Wysoka aktywność – Tym terminem określamy sport na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu (narciarstwo alpejskie, jazda na motocyklu, jazda na rowerze, bieganie, fitness itp.). W przypadku dużej aktywności wskazana będzie damska bielizna termiczna syntetyczna bez dodatku wełny lub bawełny.
  • Umiarkowana aktywność - umiarkowane ćwiczenia, codzienne użytkowanie (szybki marsz, spokojna jazda na rowerze). W takim przypadku odpowiednia jest odzież termoaktywna wykonana z syntetyków, wełny lub bawełny.
  • Niska aktywność - codzienne użytkowanie (spacery, dojazdy, zakupy itp.). W przypadku niskiej aktywności w chłodne dni wełna jest najlepszym wyborem, ale dobrym wyborem jest też syntetyczna lub bawełniana damska bielizna termiczna.

Najpopularniejsza jest syntetyczna bielizna termoaktywna o średniej gęstości: może być używana zarówno do utrzymywania ciepła, jak i do aktywnego uprawiania sportu. Jej gęstość pozwala na zastosowanie jej jako warstwy docieplającej, a syntetyczny skład i wysokie właściwości termoaktywne zapewnią szybkie odprowadzanie wilgoci podczas uprawiania sportu.

Jeśli dużo czasu spędzasz na ulicy, nie uprawiając aktywnego sportu, lepiej wybrać bieliznę termiczną z wełną w składzie. Im więcej wełny, tym lepiej. Najlepszym wyborem jest wełna merynosowa. Nie kłuje, jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Dostępna jest również w rozmiarach dziecięcych.

Bielizna termoaktywna damska w góry – jak o nią dbać?

Właściwa pielęgnacja jest niezbędna do zachowania oryginalnych parametrów odzieży termoaktywnejj. Po każdym treningu bielizna termoaktywna damska w góry powinna być wypłukana. Do prania nie można używać proszków zawierających płyn do płukania tkanin. Jako detergent możesz użyć zwykłego szarego mydła w płynie. W tym celu można również zastosować specjalne impregnaty.

Bielizna termoaktywna damska w góry powinna być uprana bezpośrednio po zakupie. Będzie lepiej dopasowana do ciała. Pamiętaj też, aby nie używać wybielacza ani płynu do płukania tkanin i nie pierz jej w temperaturze powyżej 40 stopni. Może to zdeformować elementy bielizny. 

Autor

Redakcja "Vintage Girl"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz