Styl eklektyczny - co to znaczy? Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Eklektyczny styl we wnętrzach pozwala ucieleśnić kreatywne pomysły w swoim domu bez względu na ograniczenia związane z innymi stylami, a jednocześnie stworzyć schludne, solidne i co najważniejsze niepowtarzalne wnętrze.

Styl eklektyczny – wnętrza nowoczesnych mieszkań

Styl ten powstał jako próba europejskich architektów, aby oderwać się od skostniałych stylów klasycznych, aby stworzyć coś nowego poprzez mieszanie heterogenicznych elementów stylu. Stopniowo idea wyboru i mieszania przeniosła się do wystroju wnętrz. Tak powstał styl eklektyczny. Wnętrza aranżowane w ten sposób zachwycają swoją różnorodnością.

Nowoczesny eklektyzm we wnętrzu to design, którego nie da się przypisać do jednego stylu. Dlatego każde mieszkanie w stylu eklektycznym jest jedyne w swoim rodzaju i diametralnie różni się od pozostałych. Aby jednak uzyskać harmonijne połączenie mebli, materiałów i kolorów, należy przestrzegać pewnych zasad.

Wybierz połączenie dwóch lub trzech stylów, nie więcej. W nowoczesnym designie jest wiele kierunków, ale jeśli spróbujesz połączyć je wszystkie w jednym wnętrzu, to wyrazistość i indywidualność każdego stylu zniknie. Eklektyzm to styl we wnętrzach, w którym nowoczesność i high-tech, boho i etniczność, barok i klasyka dobrze się ze sobą łączą.

Jaki jeszcze jest styl eklektyczny? Wnętrza powinny bazować na neutralnych barwach i dużej przestrzeni. Dobrą bazą jest minimalizm. Jego delikatne odcienie będą doskonałą bazą dla artystycznych elementów klasycznych lub kolorowych etnicznych – boho.

Styl eklektyczny – kuchnia funkcjonalna i elegancka

Styl eklektyczny pozwala mieszać elementy w dowolnym kierunku, ale razem powinny wyglądać po pierwsze harmonijnie, a po drugie ciekawie. Co zatem tworzy styl eklektyczny? Kuchnia np. powinna mieć jedną cechę, do której dobrane będą dodatki. Zatem wybierasz np. przewodni motyw marynistyczny, klasyczny czy prowansalski, a dodatki w innym stylu.

Na przykład nowoczesny stół i antyczne krzesła to przedmioty z różnych stylów i epok, ale można je łączyć za pomocą prostych akcesoriów - lamp, poduszek, ozdobnych figur.

Harmonię wnętrza można określić ogólną kolorystyką ścian i mebli, a resztę elementów można dobrać w kontrastowych kształtach i z materiałów charakterystycznych dla różnych stylów. Lub odwrotnie, możesz użyć bardzo podobnych kształtów w meblach i dekoracjach oraz stworzyć kontrast za pomocą koloru lub tekstury.

Co jeszcze charakteryzuje styl eklektyczny? Kuchnia wypełniona powinna być dodatkami. Podobnie inne pomieszczenia. Poduszki na kanapach i fotelach, obrazy na ścianach, fotografie, lustra, serwetki, ozdobne figurki. Małe elementy pomagają dodać kontrast tam, gdzie to konieczne, lub złagodzić przejście między różnymi stylami mebli.

Eklektyczny design nie ma ścisłych zasad i przyjętych standardowych kolorów. Możesz użyć dowolnych odcieni, ale w jednym pomieszczeniu lepiej ograniczyć się do czterech lub pięciu kolorów – większa liczba różnych kolorów sprawi, że projekt będzie mało wyrazisty.

Styl eklektyczny salon

Jak stworzyć styl eklektyczny – salon jako przestrzeń dla ciebie

Kolor tła ścian, sufitu i podłogi w eklektycznym wnętrzu jest idealnym narzędziem, które łączy meble z różnych stylów w harmonijną kompozycję, która ma indywidualny projekt, fakturę, ornament lub kapryśny kształt. Jakie kolory wpasują się w styl eklektyczny? Salon może być urządzony w odcieniach:

  • Biały, szary i jasnoszary.
  • Beż, krem, brąz.
  • Jasnoniebieski, jasnoniebieski.
  • Oliwkowy, jasnozielony
  • Różowy, fioletowy i ich jasne odcienie

Jakie meble wyznaczają styl eklektyczny? Salon można zapełnić komfortowymi sofami i minimalistyczną szafką RTV. Meble są głównym elementem, poprzez który można wyrazić przeplatanie się różnych stylów. Dlatego eklektyczną aranżację wnętrza łatwo stworzyć za pomocą mebli. Niewątpliwą zaletą eklektyzmu w doborze mebli jest brak wiązania się z konkretnym stylem, co pozwala wybrać te przedmioty, które nie tylko będą pasować do twojego planu, ale będą również wygodne i praktyczne.

Styl eklektyczny - łazienki w kontrastowym projekcie

Harmonijna jedność przeciwieństw – tak można scharakteryzować styl eklektyczny. Łazienki tej aranżacji są wyraziste, czasami w kontrowersyjnym stylu. Na pierwszy rzut oka nawet sam pomysł mieszania kilku stylów we wnętrzu łazienki brzmi nieco ekstrawagancko.

Pierwszym i najważniejszym wymogiem przy tworzeniu wnętrza w stylu „mieszanym” jest zachowanie poczucia proporcji. To najważniejsze, jeśli chodzi o styl eklektyczny. Łazienki muszą być przytulne i wygodne. Aby osiągnąć ten efekt, należy zdecydować się na ogólną ideę projektu i aktywnie ją wesprzeć kolorami i fakturami materiałów, dekorami i wykończeniami.

W eklektycznej łazience ważne są akcenty, którymi może być duże lustro lub wolnostojąca owalna wanna. Główny akcent ustawi ogólny nastrój wnętrza i złagodzi ewentualną szorstkość i kanciastość projektu.

Autor

Redakcja "Vintage Girl"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz