
Pomysł na ogród – Sprawdź nasze inspiracje ogrodowe
Odpowiedni projekt ogrodu, sprawi, że ten będzie nie tylko funkcjonalny, ale także piękny. Zebrane w harmonijną kompozycję roślinną warzywa i kwiaty staną się elementem wystroju ogrodu lub ogródka warzywnego.
Mały ogród przed domem. Jak go zaprojektować?
Planowanie jest obowiązkowym elementem projektu. Jeśli obszar przeznaczony na ogród jest mały, projekt pomoże ci zaoszczędzić miejsce. Schemat pozwoli na prawidłowe rozmieszczenie stref. W projektowaniu krajobrazu stosuje się ścisłą geometrię. Losowo rozrzucone rabaty z roślinami nie wyglądają estetycznie, dlatego stosuje się zasady symetrii.
Aby rozmieścić klomby i uprawy w sposób wygodny, potrzebujesz podziału na strefy. Główne wejście to kluczowy obszar terenu, miejsce w pobliżu domku powinno być ozdobione klombami i trawnikami. Małe rzeźbione altany lub ławki pod żywymi arkadami wprowadzają w romantyczny nastrój.
Mały ogród przed domem zmieści kilka grządek. Te na planie krajobrazu podzielone są na kilka segmentów. W jednej części umieszcza się zioła, a w drugiej ogórki z pomidorami. Pikantne rośliny, truskawki można uprawiać na pionowych konstrukcjach w pobliżu domu. Projekt ogrodu zależy od wyobraźni i potrzeb właściciela. Jeśli jest miejsce na budynki gospodarcze, powinny znajdować się poza zasięgiem wzroku ludzi, w zacienionych zakątkach.
Ścieżki są integralnym elementem przestrzeni, jaką jest ogród przed domem, który pomaga połączyć jego części. Elementy z kostki brukowej wyglądają pięknie, chronią rośliny przed deptaniem. Jako materiały do projektowania szlaków w projektowaniu krajobrazu użyj:
• Trocin
• kolorowych kamyków.
• Cegły.
Ścieżki poprawiają wygląd, wyznaczają fizyczną granicę między klombami a rabatami oraz ułatwiają pielęgnację. Zieleń obramowana kamieniem wygląda bardziej imponująco niż klasyczny trawnik.
Czy da się stworzyć ogród na balkonie?
Ograniczona przestrzeń balkonu też jest okazją do stworzenia ogrodowego mikrokosmosu, przytulnego kącika, w którym znajdą się kwitnące zarośla, sofa do wypoczynku i drewniane okrycie niczym na tarasie. Ogród na balkonie wymaga stosowania się do kilku zasad:
• Postaw na rośliny jednoroczne, które kwitną od wiosny do mrozu.
• Nie sadź bylin - w warunkach balkonowych (zmiany temperatury, wiatr, przemarzanie gleby) nie będą miały wysokich walorów dekoracyjnych.
• Zabierz rośliny domowe na balkon.
• Przykryj podłogę drewnem. Przyjemnie chodzi się po nim boso, kiedy jest ciepło. Odpowiednia jest również deska kompozytowa: nie blaknie, nie odkształca się i jest prawie nie do odróżnienia od drewna.
• Ogród na balkonie to miejsce do relaksu: mała sofa, podnóżek lub szezlong z miękkim materacem, wystarczą poduszki.
• Połóż sizalowy lub bawełniany dywan dla wygody.
• Używaj różnych źródeł światła: latarni, świec, girland z żarówkami. To stworzy nastrój.
• Umieść stojak z różnymi roślinami na końcu balkonu. Kolejna odmiana tego samego rozwiązania: wiszące skrzynki na rośliny.
Ogród zimowy koło małego domu
Dzięki szklarniom i podobnym rozwiązaniom można, niezależnie od pory roku, cieszyć się soczystą zielenią miniaturowych drzewek i zapachem rajskich kwiatów.
Ogród zimowy w prywatnym domu to przyjemne miejsce do odpoczynku, obiekt podkreślający status właścicieli. W praktyce jest to poważne rozwiązanie konstrukcyjne, które wymaga przestrzegania niuansów przygotowania przedprojektowego, projektowania i budowy, a także wymaga stałej opieki i ochrony.
Zasada aranżacji ogrodu zimowego zależy od wybranego projektu, materiału, sposobu szklenia i innych czynników. Mówiąc o ogrodzie zimowym, mamy na myśli przede wszystkim strefę pośrednią pomiędzy przestrzenią życiową a środowiskiem naturalnym. Natomiast szklarnia nastawiona jest głównie na uprawę roślin w specjalnych warunkach. Z reguły szklarnia znajduje się oddzielnie od domu - w ogrodzie lub na dachu.
Podobnie jak szklarnia, ogród zimowy ma chronić rośliny i kwiaty przed zamarzaniem jesienią i zimą. Ogród zimowy może przylegać do domu lub być samodzielną budowlą.
Miniaturowy ogród przy płocie
Projektowanie małego ogrodu jest czasami bardziej interesujące niż projektowanie dużego ogrodu. Każdy z nas może stworzyć taki ogród przy plocie własnymi rękami, kierując się zaleceniami profesjonalnych projektantów. Projektanci sformułowali trzy zasady, których należy przestrzegać podczas projektowania krajobrazu małego ogrodu:
• Zrezygnuj z masywnych konstrukcji. Staraj się ukryć je za żywymi pionowymi żywopłotami i krzewami. Wszystkie przedmioty powinny być równomiernie rozmieszczone w całym ogrodzie.
• Budynki gospodarcze powinny być na przemian z ozdobnymi narożnikami, altaną, miejscem na grilla.
• Płot nie nadaje się do małej powierzchni. Jego instalacja zniweczy wszelkie wysiłki zmierzające do wizualnego powiększenia przestrzeni. Kolejną wadą takiego ogrodzenia jest to, że zakłóci on naturalny ruch powietrza, co doprowadzi do zmiany mikroklimatu w ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ogrodzenie z siatki lub ogrodzenie sztachetowe. Rośliny pnące będą się pięknie prezentować wzdłuż żywopłotu.
• Mały ogród przy płocie to nie miejsce na wysokie drzewa.