Pomysły na domowe biuro – aranżacja biura w domu

Praca w murach własnego domu to marzenie wielu pracowników biurowych. Daje to bowiem wiele korzyści i pozwala znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze na codziennych przejazdach komunikacją miejską. Decydując się na rozpoczęcie działalności zawodowej w domu, należy zastanowić się na czas, gdzie i jak zorganizować miejsce pracy, które z kolei musi spełniać określone wymagania.

Jak zorganizować pokój biurowy w domu

Tworząc miejsce pracy w domu, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

• Pokój biurowy w domu nie powinien zajmować dużo miejsca. Najlepiej, jeśli jest to stół i fotel, a także półki, szuflady i szafki do przechowywania papierów, artykułów piśmiennych i innych rzeczy.

• W obszarze przeznaczonym wyłącznie na biuro domowe należy umieszczać wyłącznie przedmioty związane bezpośrednio z wykonywaną działalnością.

• Miejsce pracy powinno być zorganizowane ergonomicznie, to znaczy zgodnie z zasadami umieszczania przedmiotów i sprzętu tak, aby móc natychmiast z nich skorzystać.

• Uważaj na dobór odpowiedniego oświetlenia, jeśli chodzi o pokój biurowy w domu, zwłaszcza wysokości stołu i mebli do siedzenia.

Aby przestrzeń, w której urządzasz miejsce na domowe biuro, wyglądała harmonijnie, staraj się nie wychodzić poza dotychczasowe wnętrze, wybierz meble pasujące do stylizacji pomieszczenia.

Gdzie możesz założyć małe domowe biuro?

Zazwyczaj nie jest możliwe zorganizowanie domowego biura w oddzielnym pomieszczeniu. Jednak nisza pod schodami czy nawet parapet doskonale nadaje się na małe domowe biuro. Różnica polega jedynie na poziomie natężenia światła dziennego. Oczywistą zaletą domowego biura na szerokim parapecie przy oknie jest naturalne światło przez cały dzień.

biuro w domu

W przypadku nisz nie ma światła słonecznego, a pojawia się potrzeba dobrego sztucznego oświetlenia. Mimo to małe domowe biuro zlokalizowane we wnęce, pod schodami lub między szafkami może być świetnym rozwiązaniem. Małe domowe biuro musi być odpowiednio wyposażone. Dlatego nie warto oszczędzać na zakupie wysokiej jakości krzesła anatomicznego z miękkim lekko odchylonym oparciem i możliwością regulacji wysokości siedziska.

Wygodny gabinet w domu

Do organizacji domowego biura musimy wykorzystać wszelkie możliwości, jakie oferuje nam wybrane pomieszczenie. Na przykład szuflady i szafki wiszące nadają się do przechowywania dokumentów, a blat z dokumentami umieszczony pod ścianą może być kontynuacją szerokiego parapetu lub blatu barowego. W razie potrzeby w korpusie biurka można umieścić przedmioty i sprzęt niezbędny do pracy. Takie meble są dość kompaktowe i ergonomiczne. Możliwe do umieszczenia w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, a składany blat pozwoli ci rozpocząć pracę w dowolnym momencie. Gabinet w domu powinien być też oddzielony od reszty pomieszczeń. Co więcej, gabinet w domu należy zorganizować tak, aby pozostali domownicy, nie zakłócali ci pracy.

Akcesoria do biura – co będzie niezbędne?

Im prostsze formy mebli, tym łatwiej będzie pracować w małym domowym biurze. Zamiast ciężkiego niezbędnika zainstaluj pod blatem małą szafkę z szufladami, a nad nią parę wiszących półek.

Uporządkuj przestrzeń nad stołem, tak aby wszelkie akcesoria do biura były w zasięgu ręki. Jeśli masz skromną powierzchnię do zorganizowania swojego domowego biura, musisz ją mądrze wykorzystać. Dlatego niewybaczalne jest pozostawienie ściany nad stołem całkowicie pustej, nie wykorzystując w żaden sposób jej powierzchni. Odpowiednio dobrane akcesoria do biura pozwolą uwolnić ci się od dużej akumulacji papierów, książek, narzędzi do rysowania i innych rzeczy.

Powieś harmonogramy dat spotkań i rozmów, numery telefonów i adresy klientów, dzięki czemu nie będziesz zmuszony do poszukiwania niezbędnych informacji. To dobry pomysł, gdy trzeba wygodnie uporządkować dużą liczbę teczek z papierami, dokumentami i literaturą fachową.

Podziel szafki na otwarte i zamknięte. Dla większego bezpieczeństwa w drzwiach szafek wiszących można wbudować zamki. Zorganizuj odpowiednie oświetlenie

Jasne światło dzienne jest oczywiście idealnym rozwiązaniem, ale dobra lampa stołowa może również być wystarczającym źródłem światła. Jeżeli nie można postawić stolika przy oknie, zaleca się zastosowanie sztucznego oświetlenia, tak aby światło padało pod kątem z boku, aby uniknąć olśnienia i odbić. Podczas długotrwałej pracy z komputerem szczególnie ważne jest regularne robienie przerw, aby dać odpocząć oczom. Spójrz w dal, ćwicz oczy lub po prostu zamknij je na kilka minut.

Regularne ruchy i zmiany pozycji ciała mogą pomóc zmniejszyć obciążenie pleców i stawów podczas pracy w domowym biurze. Upewnij się, że stół zapewnia wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystko, czego potrzebujesz i jest na odpowiedniej wysokości. Jeśli pozwala na to budżet, kup stół, który można płynnie podnosić i opuszczać.

Autor

Redakcja "Vintage Girl"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz