Męskie zegarki dla kobiet - nowy trend?

Ostatnio w świecie zegarków nastąpiła rewolucja. Kobiety coraz częściej wybierają modele o męskim designie. Miłość do eleganckich zegarków w romantycznym stylu z dżetów i kwiatów zastępuje zainteresowanie masywnymi chronografami, skomplikowanymi mechanizmami i stalowymi bransoletami.

Męskie zegarki dla kobiet – skąd się wzięły?

Przez długi czas wierzono, że kobiety w ogóle nie potrzebują zegarków. Pierwszy zegarek na rękę (nawiasem mówiąc, stworzony specjalnie dla kobiety, według różnych wersji, albo dla Elżbiety I, albo dla siostry Napoleona, Caroline Murat), był uważany bardziej za biżuterię, niż za funkcjonalne akcesoria. Wyglądały jak bransoletka z efektownym zdobieniem, której jeden z detali przy lekkim nacisku otwierał mikroskopijną tarczę.

Pierwsze zegarki damskie nie miały prawie żadnej wartości praktycznej, zwłaszcza że sprawdzanie przez nie godziny uważano za objaw złego wychowania, ponieważ sugerował, że dana osoba ma ważniejsze rzeczy do zrobienia.

Era Art Deco otworzyła przed kobietami nowe możliwości. Lata wojny ostatecznie zrównały prawa mężczyzn i kobiet. Od tej pory zegarki stały się koniecznością dla obu płci. Mężczyźni z kolei docenili wygodę zegarka na nadgarstek zamiast kieszonkowego. Nowoczesne kolekcje damskie wciąż składają się z podobnych modeli. Tradycyjnie akcesoria damskie są uważane za bardziej dekoracyjne i romantyczne niż męskie. Męski świat to brutalność, stal i królestwo złożonej mechaniki. Ale po ile uzasadnione jest takie stanowisko w naszych czasach, kiedy pojęcie „unisex” obejmuje coraz więcej dziedzin życia?

Współcześnie coraz częściej męskie zegarki dla kobiet zajmują miejsce delikatnych kompozycji. Początkowo marki modowe zaczęły rezygnować z podziału na zegarki damskie i męskie. Teraz tworzy się męskie zegarki dla kobiet.

Męski zegarek dla kobiety – jak wygląda?

Do dzisiaj zakładano, że kobiety nie lubią wielkich zegarków i skomplikowanej mechaniki. Jednak statystyki sprzedaży (zwłaszcza zamówień internetowych, które wzrosły w czasie pandemii) pokazują, że jest to dalekie od rzeczywistości. Kobiety zaczęły lubić duże modele: 38, a nawet 40 mm średnicy. Pojawił się produkt, jakim jest męski zegarek dla kobiety.

Kobiety nie boją się już zegarków mechanicznych, mimo że są fizycznie cięższe od automatycznych i trzeba o nie dbać: nakręcać, czyścić. W efekcie rośnie zapotrzebowanie na stalowe i sportowe modele damskie, które różnią się od męskich jedynie rozmiarem. Zatem męski zegarek dla kobiety nadal jest węższy i cieńszy niż męski. Męskie zegarki designerskie wyglądają bardzo seksownie na delikatnym nadgarstku.

Firmy produkujące zegarki w Europie i USA aktywnie promuje ideę zegarków unisex. Oczywiście zegarek jubilerski na wieczór to nadal wybór wielu kobiet. Jeśli jednak chodzi o modele na co dzień, to najczęściej dzisiaj jest to funkcjonalny sportowy model ze stali lub złoty klasyk.

Duży zegarek damski

Duży zegarek damski - przykłady

Zainteresowanie to podsycają także kampanie reklamowe, które coraz częściej odchodzą od tradycyjnych wizerunków, wysuwając na pierwszy plan nie seksowne modelki, ale inteligentne i odnoszące sukcesy it-girle, które w wieku trzydziestu lat zbudowały już własny biznes. Dla nich punktem odniesienia jest duży zegarek damski.

Przykładem jest klasyczny Rolex Daytona i Datejust w rozmiarze 40 mm, dawniej tylko w męskim rozmiarze. Albo nowy 42-milimetrowy Big Bang Millennial Pink firmy Hublot, który został okrzyknięty jednym z pierwszych ultraluksusowych zegarków neutralnych pod względem płci. Taki duży zegarek damski ma dużą obudowę wykonaną z anodowanego aluminium.

Eksperci są pewni, że zegarków unisex będzie coraz więcej. W końcu jest to korzystne dla producenta, ponieważ nie jest konieczne opracowywanie dwóch różnych linii, jeśli chodzi o duży zegarek damski, ale można uruchomić tylko jedną

Zegarek damski z dużą tarczą – najpopularniejsze modele

House Cartier wypuścił zupełnie nowy zegarek, z nowym mechanizmem, który sam w sobie jest już nowoczesny. Cartier również nie stawia tu twardych akcentów płciowych. Zegarek damski z dużą tarczą w białym złotym etui z tą samą bransoletką, z niebieskimi znacznikami godzin i tą samą niebieską koroną – mogą z łatwością nosić zarówno panowie, jak i kobiety.

Zegarek damski z dużą tarczą produkuje też Hermes. Ogólny projekt został opracowany przez dyrektora kreatywnego La Montre Hermès, Philippe'a Delotala, a tarcza została stworzona przez projektanta graficznego Philippe'a Apelouaga. Maksymalna średnica to 39,5 mm.

Najbardziej złożonym modelem kolekcji jest kalendarz wieczny, do którego specjalny moduł wykonał Jean-Marc Wiederrecht i jego atelier Agenhor.

Autor

Redakcja "Vintage Girl"

Komentarze (0)
Zostaw komentarz