
Przewodnik po stylach wnętrzarskich – jaki styl wnętrza do mnie pasuje?
Istnieje kilkadziesiąt rozmaitych stylów, w jakich można zaaranżować wnętrza pomieszczeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się, który z nich jest dla ciebie odpowiedni, przeczytaj nasz krótki przewodnik.
Jakie są style wnętrz – klasyczne stylizacje
Zastanawiając się, jakie są style wnętrz, należy przede wszystkim wspomnieć o aranżacji w amerykańskim stylu.
Wygodnie, rodzinnie i solidnie, to najważniejsze, co musisz wiedzieć o amerykańskim stylu. Chodzi o układ – Amerykanie wolą domy, w których wydzielone są tylko sypialnie i łazienki, pozostałe przestrzenie w domu – kuchnia, jadalnia, salon, korytarz – są połączone w jedną całość. Wszystkie pokoje są jak największe. Ta logika odzwierciedla się również w meblach: ogromne kuchnie, masywne grupy sof, wysokie łóżka, do których może się przydać ławka.
Amerykanie wyraźnie strefują przestrzeń - za pomocą mebli, różnych wykończeń, łukowatych otworów i lokalnego oświetlenia.
Nawet osoba nie wiedząca, jakie są style wnętrz, musiała słyszeć o imperialnym stylu. To styl cesarski, nierozerwalnie związany z osobowością Napoleona Bonaparte. Ambitny cesarz okazał się zarówno ideowym inspiratorem, jak i głównym klientem oraz bohaterem wielu rycin zdobiących pokoje. W rezultacie powstał styl późnej epoki klasycyzmu, w którym estetyka dominuje nad praktycznością. Styl ten charakteryzuje się rozmachem, arogancją, pompatycznością i powagą.
W wystroju znajduje się wiele instalacji wojskowych i trofeów: wiązki włóczni, pęki strzał, wieńce laurowe, pochodnie. Meble wykonane z drogich materiałów naturalnych często zdobią martwe zwierzęta. Do dekoracji ścian stosuje się drogie tkaniny, brokat, jedwab, popularne jest złocenie poszczególnych elementów wnętrza.
Dzisiejszy pruderyjny i praktyczny styl angielski ewoluował przez wiele stuleci, kilkakrotnie się zmieniając. Współczesny angielski styl jest bogaty, wygodny, intelektualny. W pokojach jest dużo drogich materiałów: szlachetne drewno w meblach i dekoracjach, prawdziwa skóra, tekstylia z tradycyjnymi wzorami: paski, kraty, kwiaty. Obowiązkowe atrybuty to kominek i biblioteka.
Kolorystyka to kolory drewna, głęboka zieleń, wszystkie odcienie bordo i beżu, kolory i wzory są ze sobą łączone. W pokojach dużo uwagi poświęca się oświetleniu: surowym lampom podłogowym i lampom stołowym. Meble natomiast są okrągłe i miękkie, umiejscowione tak, aby wygodnie było zarówno prowadzić małe rozmowy, jak i cieszyć się samotnością.
Popularne style wnętrz
Styl secesyjny pojawił się pod koniec XIX wieku i stał się elementem kultury: architekturą, wystrojem, sztuką i sztuką użytkową. Charakterystyczne cechy - ogromna ilość pofalowanych asymetrycznych linii, które przybierają formę naturalnych elementów, witraże i mozaiki, zamiłowanie do elementów żeliwnych i żelaznych. Większość mebli to drewno, paleta kolorów jest ciepła i stonowana: musztardowe, zielone, drzewne i ziemiste odcienie.
Style wnętrz nawiązujące do funkcjonalności, to na przykład Bauhaus. Od tego stylu aranżacja wnętrz przestaje być prerogatywą bogatych i zaczyna uwzględniać interesy społeczeństwa. Główne zasady: dostępność i transport przedmiotów i materiałów, ergonomia i wygoda codziennego użytkowania, minimalizm i kształty geometryczne.
Te style wnętrz często używają szklanych powierzchni, plastiku, elementów metalowych, drewna, skóry i gęstych tkanin. Meble są modułowe, łatwe do złożenia i wymiany. Dużo uwagi poświęca się oświetleniu: efektowne lampy w dużej liczbie pomagają optycznie powiększyć przestrzeń.
Jaka aranżacja wnętrza będzie odpowiednia dla ciebie?
Jeśli zastanawiasz się jaka aranżacja wnętrza będzie optymalna, to jednym z wyborów jest styl klasyczny. Vintage to nie do końca styl wnętrza, ale raczej sposób na organizację przestrzeni. Wnętrza vintage to wytwór naszych czasów, sztucznie wykreowany klimat przeszłości - zwykle XX wieku, najlepiej nie później niż 50-60 lat temu - za pomocą przedmiotów dobrze zachowanych i nadających się do wykorzystania zgodnie z ich przeznaczeniem.
Na przykład pierwsza połowa ubiegłego wieku to przepych i luksus stylów klasycznych, a okres powojenny to funkcjonalność i prostota.
Główną cechą stylu grunge jest prawie całkowity brak dekoracji: cegła, surowe drewno, betonowe ściany, surowe belki, kamienne podłogi. Meble natomiast są bardzo eleganckie, często vintage, choć nie antyczne. Odpowiednie są również elementy postarzane, ale nowoczesne. Elementy dekoracyjne są rzadkie, do dekoracji wykorzystuje się głównie praktyczne przedmioty vintage: masywne kute lampy, wełniane koce, pamiątki rodzinne, od czasu do czasu wyblakłe zdjęcia. Ważne jest, aby styl grunge stosowany był głównie do dużych i przestronnych pomieszczeń z dużymi oknami
Aranżacja wnętrza w stylu industrialnym to elementy produkcji, wystające rury i druty, iluzję braku dekoracji. Wszystkie pomieszczenia są stylizowane na fabrykę - zamień rury i deski w prowizoryczny stojak. Inne meble i dodatki mogą być bardziej klasyczne. Faktura powierzchni jest szorstka, odrapana, miejscami trochę zardzewiała. To cały styl - szorstki, niedokończony. Przemysłowy.