
Jak łączyć kolory w mieszkaniu? Zestawienie kolorów pasujących do siebie.
Ściany są tłem, które nadają klimat w domu, dlatego wybór koloru jest bardzo ważną sprawą.
Jak dobierać kolory w mieszkaniu?
Model koła kolorów, opracowany przez szwajcarskiego artystę Johannesa Ittena, będzie doskonałą ściągawką w doborze harmonijnej kolorystyki. Koło Itten składa się z 12 części. Jest to tabela trzech kolorów podstawowych ( czerwony, żółty, niebieski ), trzech kolorów drugorzędnych (kompozytowych), które powstają przez zmieszanie kolorów podstawowych ( zielony, fioletowy, pomarańczowy ) oraz sześciu kolorów trzeciorzędnych, które powstają przez połączenie kolorów podstawowych z dodatkowy. Wszystkie kolory można podzielić na zimne i ciepłe. Jeśli chodzi o to jak dobierać kolory w mieszkaniu, to kolory neutralne ( czarny, biały, szary, kość słoniowa, brąz, beż ) są ujęte w osobnej kategorii. Dobrze komponują się z innymi kolorami z kręgu, a także ze sobą. Jeśli nie wiesz jak dobierać kolory, to wykorzystaj je jako tło dla innych kolorów (na przykład możesz zrobić ściany w neutralnych odcieniach, ale wnieś kolor do wnętrza za pomocą mebli, tekstyliów lub jasnych plakatów) lub dodaj akcesoria w neutralnych tonach, aby nieco „rozcieńczyć” główny kolor.
Jak łączyć kolory, aby uniknąć efektu kiczu?
Kiedy zastanawiasz się jak łączyć kolory, możesz skorzystać z opracowanych, sprawdzonych zestawów. Triada analogowa to najłatwiejsza i „najbezpieczniejsza” opcja. Z palety pobierane są 3 kolory. Wykorzystaj odcienie tych kolorów w aranżacji wnętrz, a masz gwarancję spokojnego, pięknego wnętrza.
Kolory dopełniające to te, które znajdują się na diametralnie przeciwnych końcach koła. Jeden z kolorów będzie głównym, a kontrastowym kolorem, możesz podkreślić detale wnętrza. Jeśli obawiasz się, że będzie zbyt jasno, rozcieńcz pomieszczenie neutralnymi kolorami do poziomu, który jest dla ciebie komfortowy.
Odpowiedzią na to, jak łączyć kolory może być model zwany kontrastującą triadą. Tutaj tylko dwa sąsiednie sektory są dodawane do jednego z kolorów. Udekoruj mieszkanie w tych kolorach, a kontrast pozostaw na drobne, ciekawe detale. Lub wręcz przeciwnie, ustaw jeden kolor jako główny, a pozostałe dwa, bliższe, użyj do akcentów.
Klasyczna triada to połączenie trzech równoodległych kolorów na kole. Tutaj zwykle za podstawę przyjmuje się jeden kolor. Pozostałe dwa są używane do akcentów. Jeśli boisz się, że wnętrze wyjdzie zbyt kolorowe, rozcieńcz go neutralnymi kolorami.
Jakie kolory do wnętrza warto wybrać?
Do kuchni najlepiej wybrać ciepłe kolory. Na przykład pomarańczowy, żółty i czerwony - poprawiają nastrój i poprawiają apetyt. Można je wykorzystać jako akcent na jednej ze ścian, a także na sprzętach, meblach i akcesoriach. Jako towarzysze dla tak jasnych, wesołych odcieni dobrze nadają się neutralna biel, beż, szarość i czerń.
Jeśli okna kuchenne wychodzą na południe, kolory do wnętrza nie powinny być zbyt ciepłe. Zwróć uwagę na kombinację brązu i zieleni. Tworzy przytulną atmosferę.
Kolorystyka sypialni powinna sprzyjać relaksowi. Najlepsze kolory do wnętrza w tym przypadku, to pastele. Zwróć uwagę na kolory takie jak mleczny, szary, piaskowy, czekoladowy, złoty, delikatny liliowy, niebieski, różowy i turkusowy, które można ze sobą harmonijnie łączyć.
Łazienka to miejsce, w którym zaczynamy i kończymy dzień. Tutaj ważne jest znalezienie równowagi i dobranie takiej kolorystyki, która rano cię ożywi i zachwyci, a wieczorem zrelaksuje i ukoi. Najpopularniejsze rozwiązania to: biel z błękitem, biel z beżem i szarością, biel z czekoladą. Ale lepiej unikać zieleni - w łazience będzie kojarzyć się z pleśnią i wilgocią.
Istnieją miliony udanych kombinacji dla przytulnego i pięknego domu. Jasne, soczyste, delikatne, zwiewne, inspirujące, urzekające. Nie bój się z nimi eksperymentować.
Jak komponować kolory w mieszkaniach?
Jeśli zastanawiasz się jak komponować kolory, to pamiętaj, że ciepłe i zimne odcienie wyróżnia większa lub mniejsza ilość niebieskiego, lub żółtego pigmentu. Zimne kolory to turkusowe, niebieskie, niebieskie, fioletowe, szmaragdowe i inne odcienie. Ciepłe są czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone i ich odcienie.
Konwencjonalnie okrąg dzieli się na dwie równe połówki. Jedna z nich jest zimna, druga ciepła. Czerń, biel i szarość doskonale sprawdzają się jako tła do wnętrz. To jak czysta kartka, na którą nakładasz farbę i otrzymujesz zaskakująco harmonijną kreację - swoje wnętrze. Zastanawiając się jak komponować kolory we wnętrzu swojego mieszkania, weź pod uwagę swój indywidualny gust. Nawet jeśli eksperci podpowiadają ci użycie danego odcienia, a ty po prostu nie lubisz tego koloru, to nie będziesz dobrze czuł się we wnętrzu pomalowanym w tym kolorze.